Bądź coraz zdrowszy

Z jakiego powodu tak bardzo odczuwamy strach przed wizytami u psychologa

Written on Wrzesień 2016   in Psycholog

Współcześnie, w czasach szeroko rozumianej tolerancji i akceptacji nowych społecznych zjawisk, psycholog czy psychoterapeuta bez zmian wydają się być hasłami, których nie należy wypowiadać w towarzystwie. Obowiązek skonsultowania swoich problemów psychicznych ze specjalistą budzi w pacjencie lęk nie ze względu na samą wizytę, a między innymi z uwagi na prawdopodobieństwo zostania odrzuconym przez środowisko.

Przyczyna tego problemu wynika z niedostatecznej edukacji oraz błędnego myślenia, iż choroby psychiczne i fizyczne bardzo się od siebie różnią.

Nic bardziej mylnego. To właśnie od tego winna rozpocząć się nasza droga z psychoterapią – od uświadomienia sobie, iż nie jesteśmy ani inni, ani gorsi a także, iż psychiczna choroba jest tak samo powszechną, występującą u pacjentów dolegliwością, jak dolegliwości układu oddechowego, czy przykładowo wrzody żołądka.

Piętnowanie osób, cierpiących na zaburzenia psychiczne już dawno się skończyły. Naprawdę to nie nasza wina, że mamy tego typu problemy i nie należy się tego wstydzić na przykład w poczekalni przychodni. Coraz częściej rozumiemy, że każdy człowiek ma prawo do korzystania ze wsparcia w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, nadmiarem emocji, czy skumulowanym cierpieniem, wywołanym rozmaitymi bodźcami.

Psychoterapeuta to nie tylko pomoc w pokonywaniu przeszkód, będącymi ciężkimi do zniesienia dla naszej psychiki, ale również dyskrecja oraz komfort w trakcie uczęszczania na spotkania. Cechą charakterystyczną dobrego psychologa jest umiejętność stworzenia takiej atmosfery w trakcie sesji, żeby była ona odpowiednim wspomnieniem dla pacjenta, kojarzącym się z wewnętrzną ulgą, swobodą wyrażania własnych przemyśleń i problemów oraz towarzyszącą temu pomocą, wynikającą z rzetelnego słuchania oraz wyciągania profesjonalnych wniosków przez lekarza.

Z takiego typu duchowym wsparciem będziemy w stanie pojąć przeżywane przez siebie stany, pokonując dzięki temu wszelakie bariery, które blokują naszą drogę do równowagi wewnętrznej. Warto skorzystać z pomocy psychologów, żeby móc cieszyć się zdrowym samopoczuciem każdego dnia.