Bądź coraz zdrowszy

Pierwszy raz u psychologa

Written on Wrzesień 2016   in Psycholog

Pierwsza wizyta u psychologa, szczególnie jeżeli nie mieliśmy wcześniej styczności z tą dziedziną, może wywoływać przeróżne obawy i wyobrażenia, które po paru spotkaniach będą wywoływały uśmiech na naszych twarzach. Z pewnością mogą się pojawić się wyobrażenia rodem ze starych filmów o szpitalach psychiatrycznych oraz obawa przed za bardzo stresującymi doświadczeniami.Oczywiście – bezpodstawnie.

Pierwsze spotkanie polega zazwyczaj na wstępnej rozmowie, rozeznaniu w problemie. Pojawią się pytania o środowisko, bliskie otoczenie, przyczyny zgłoszenia się na doradztwo u psychologa. Ustalane są ponadto warunki spotkań – ich częstotliwość, styl prowadzenia psychoterapii oraz konkretne zalecenia.Jak przygotować się do tej pierwszej rozmowy, żeby była dla nas jak najbardziej satysfakcjonująca? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że psycholog, czy psychoterapeuta podczas sesji jest skupiony wyłącznie na pacjencie i jego problemie, dzięki czemu można ten czas wykorzystać na wszelkie pytania, wątpliwości i niejasności.

Nie obawiajmy się pytań i wyrażania swoich myśli. Pierwsza wizyta powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem pacjenta. Jest to bardzo ważne i nie wolno o tym zapominać. Można nawet zapisać na kartce hasła oraz tematy, które chcielibyśmy poruszyć. Tak, aby w obliczu stresu nie zapomnieć o istotnych kwestiach.

Psychoterapeuta to bardzo dobry specjalista, którego zadaniem jest pomóc Ci w znalezieniu wewnętrznej harmonii oraz wyjaśnieniu spraw, które zdeterminowały Cię do odwiedzenia poradni. Nie lękaj się więc rozmowy, nie ukrywaj niczego, gdyż każde spostrzeżenie może być źródłem wniosków i kluczem do postawienia idealnej diagnozy, a co za tym idzie – dopasowania odpowiedniej dla Ciebie formy terapii.

Dobrze przygotowany psycholog nie bagatelizuje problemu swojego pacjenta i stara się odpowiednio naprowadzać pacjenta na drogę ich rozwiązania. Warto zdać sobie sprawę, że problemy rozwiązujesz Ty, a psychoterapeuta pomaga Ci znaleźć na to dobry sposób. Warto korzystać z jego usług, aby rozwiązać swoje problemy i wrócić na prawidłową ścieżkę życia.