Bądź coraz zdrowszy

Woda ze źródła prawdziwa i udawana

Written on Maj 2015   in Woda

Woda źródlana jest jednym z najchętniej stosowanych sloganów reklamowych wykorzystywanych przez firmy zajmujące się sprzedażą wody butelkowanej w takiej czy inne butelki. Jest ona bardzo wygodny, ponieważ jak by na to nie patrzeć, każda woda pochodzi z jakiegoś źródła niezależnie od tego, czy jest to jakieś źródełko gdzieś w górach, rzeczka nagle wypływająca na nizinach, czy po prostu studnia głębinowa. Zazwyczaj jednak woda nie jest aż tak manipulowana, ale i tak trzeba bardzo mocno podkreślać, że określenie „woda źródlana” nie mówi nam w zasadzie nic. Bo co wiemy o składzie takiej wody z racji samego sloganu? Nic.

Fakt faktem, że istnieją ruchy, które starają się usystematyzować nazewnictwo sprzedawanej na polskim rynku. Dla nich woda dzieli się na określone kategorie w zależności od tego, ile znajduje się w nich minerałów. Dla takich zestawień woda źródlana od wody mineralnej różni się nie pochodzeniem, a właśnie stopniem zmineralizowania. Tak sklasyfikowana woda jest łatwiejsza do kontrolowania, ale z drugiej strony, podział ten zaburza relację pomiędzy słowem-etykietą i stanem faktyczny, ponieważ woda źródlana w takim aspekcie może być zmineralizowaną kranówką, a zdemineralizowana woda z jakiegoś ujęcia może stać się wodą źródlana. Tak źle i tak nie dobrze, więc przy wyborze wody najlepiej nie kierować się w ogóle żadnymi nazwami i odnosić się bezpośrednio do jej składu, który obowiązkowo musi znajdować się na każdej etykiecie. Jeśli zamawiamy większe ilości, takie kwestie można omówić z firmą, od której woda będzie kupowana.

Zupełnie innym tematem jest woda, która pochodzi ze znanych i dobrze zbadanych źródeł. W ich przypadku nazwa źródła jest niemal zawsze nazwą wody, ponieważ jest to najlepszy sposób na zareklamowanie swojego produktu. Mineralizacja ma tu znaczenie w dużej mierze drugorzędne, gdyż wody tego typu zazwyczaj posiadają różnego rodzaju domieszki unikalne, ze względu na które dokonuje się zakupu. Rzadko kiedy zwraca się uwagę na zawartość innego rodzaju elementów.